Jak rozpocząć przygodę z DMR

W związku z licznymi pytaniami naszych Klientów, którzy nie mają rozległej wiedzy na temat systemu i sieci DMR, pragniemy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i nieco przybliżyć temat cyfrowej emisji radiowej DMR. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik dla początkujących w temacie systemu emisji cyfrowej Digital Mobile Radio.

W Internecie można znaleźć mnóstwo materiałów na ten temat, jednak często są to opracowania bardzo obszerne lub pełne terminologii typowej dla emisji cyfrowych i przez to nie do końca zrozumiałe dla osób początkujących w temacie, nawet jeśli są wytrawnymi radioamatorami.

Z uwagi na mnogość informacji na ten temat ciężko jest znaleźć w szybki sposób podstawowe informacje o sieci DMR.

Mamy nadzieję, że przewodnik ten przybliży nieco opisywany temat naszym Klientom i pozwoli im w łatwy i szybki sposób rozpocząć pracę na pasmach w najpopularniejszym obecnie systemie cyfrowym.

Co to jest DMR?

DMR (Digital Mobile Radio) to rodzaj emisji cyfrowej. Stworzony do łączności profesjonalnych przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) w standardzie otwartym, dlatego łatwo został zaadoptowany przez krótkofalowców jako alternatywa dla systemu cyfrowego D-Star (Icom) i Fusion (Yaesu).

Wykorzystuje on szerokość kanału 12,5 kHz z podziałem na dwie niezależne szczeliny czasowe TDMA (Time Division Multiple Access), dzięki czemu w jednym kanale można korzystać z dwóch niezależnych kanałów komunikacyjnych zarówno do komunikacji głosowej, jak i do przesyłu danych.

System DMR został opracowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), a zatwierdzony w 2005 roku. Specyfikację standardu DMR można znaleźć w serii dokumentów ETSI TS 102 361 (cz. 1 - 4).

System DMR pozwala na przesyłanie komunikacji głosowej oraz pakietów danych. W łącznościach amatorskich są to zazwyczaj krótkie wiadomości tekstowe lub tzw. ramki APRS pokazujące pozycję GPS urządzenia nadawczego oraz odległość i kierunek respondenta w linii prostej. Oczywiście takie możliwości posiadają tylko radiotelefony wyposażone w moduł GPS.

W Internecie jest mnóstwo dostępnych opracowań odnośnie działania samego systemu DMR, jak i całej sieci radioamatorskiej, dlatego nie będziemy się skupiać na szczegółach, jednak postaramy się przedstawić podstawowe informacje, pozwalające w łatwy sposób rozpocząć przygodę z emisją cyfrową DMR w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.

Sieć DMR

Przemienniki radioamatorskie w sieci DMR wykorzystują jednocześnie obydwie szczeliny czasowe Time Slot 1 i Time Slot 2. Połączone są ze sobą poprzez Internet, dlatego sieć radioamatorska DMR posiada zasięg globalny. Dzięki temu możemy połączyć się z dowolnym użytkownikiem sieci na całym świecie.

Istnieją jednak przemienniki lokalne, odseparowane od całej sieci DMR, gdzie można prowadzić łączności tylko w obrębie danego przemiennika.

Przemienniki lokalne, pracujące poza siecią DMR via Internet, z reguły instalowane są z powodów technicznych (brak dostępu do Internetu). Zdarza się też, że taka instalacja jest celowa (np. ze względu na wysokie koszty związane z dostępem do Internetu).

Łączność amatorska w systemie DMR opiera się o tak zwane grupy rozmowne TG (analogicznie do "pokoi" w systemie C4FM Fusion).

Różne grupy działają na różnych, odrębnych szczelinach czasowych. Podstawowe grupy rozmowne, pełniące rolę kanałów wywoławczych, to grupa ogólnopolska TG206 (Time Slot 1) oraz grupa lokalna TG9 (zazwyczaj Time Slot 2) oraz TG91 (TS 1).

Oprócz tego istnieje wiele innych grup rozmownych, np. TG260019 do sprawdzania i testów sprzętu, TG260014 służąca do rozmów na tematy techniczne itd.

Ogólną zasadą jest, że do rozmów w obrębie całej sieci DMR używa się slotu TS1, zaś do rozmów lokalnych TS2.

Więcej na temat grup rozmownych można przeczytać tutaj:

http://www.sp-dmr.pl/brandmeister/grupy-rozmowne-konfiguracja/

Co jest potrzebne do pracy w sieci DMR?

Aby można było prowadzić łączności na przemiennikach w systemie DMR, należy spełnić trzy podstawowe warunki:

  1. Świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej radioamatorskiej oraz pozwolenie radiowe - jest rzeczą oczywistą, żeby korzystać z pasm amatorskich potrzebne jest świadectwo amatorskie oraz ważne pozwolenie radiowe z nadanym znakiem wywoławczym dla amatorskiej stacji radiowej.

  2. Numer ID urządzenia (DMR ID), który jest przypisany do znaku wywoławczego stacji amatorskiej - jest to swojego rodzaju zabezpieczenie sieci DMR przed korzystaniem z niej przez nieuprawnionych użytkowników (tzw. "pikaczy" w przypadku przemienników analogowych). Na przemienniku FM wystarczy odpowiednio skonfigurowany radiotelefon, aby można było uruchomić przemiennik, natomiast w sieci DMR, jeśli radiotelefon nie posiada wpisanego numeru ID stacji, nie uruchomi przemiennika i nie zostanie wpuszczony do sieci przez przemiennik.

    Numer ID oraz przypisany do niej znak wywoławczy stacji radiowej, która aktualnie korzysta z przemiennika cyfrowego jest zawsze emitowany przez przemiennik i wyświetlany przez stacje będące w zasięgu przemiennika (w zależności od możliwości używanego radiotelefonu).

    Aby otrzymać indywidualny numer ID dla swojej stacji radiowej, należy zarejestrować się na stronie:

    https://radioid.net/account/register

    Zaznaczamy wszystkie niezbędne zgody, rejestrujemy konto i wypełniamy formularz rejestracyjny.

    Należy pamiętać, aby wcześniej przygotować skan swojego pozwolenia radiowego i zapisać na komputerze w celu wysłania go w formie załącznika w dalszych krokach procesu rejestracyjnego. Bez tego administrator systemu nie będzie mógł zweryfikować, czy posiadamy uprawnienia do pracy w paśmie amatorskim.

    Po zakończeniu procesu rejestracji czekamy (zazwyczaj kilka dni), aż na podany podczas rejestracji adres e-Mail przyjdzie nasz indywidualny numer ID. Następnie odpowiednio konfigurujemy swoją stację radiową (wpisujemy otrzymany numer ID) i od tego momentu możemy w pełni korzystać z sieci DMR.

  3. Zgodne urządzenie ze standardem DMR - obecnie na rynku sprzedawane są urządzenia cyfrowe profesjonalne DMR (np. Motorola, Hytera), jednak ich cena jest dość wysoka. Otwarty standard systemu pozwolił producentom z Dalekiego Wschodu wprowadzić na rynek znacznie tańsze urządzenia z myślą o radioamatorach. Pomimo znacznie niższej ceny, ich jakość wykonania i wysoki standard pracy w zupełności wystarcza, aby bez większych problemów prowadzić łączności w emisji cyfrowej DMR. Najpopularniejsi producenci radiotelefonów DMR to TYT, AnyTone, Baofeng. Ceny ich produktów kształtują się w zależności od zaawansowania i funkcjonalności radiotelefonów, tj. czy są wyposażone w moduł Bluetooth i GPS.

    Sieć DMR wymaga nie tylko zgodnego numeru ID naszej stacji, lecz również poprawnego skonfigurowania radiotelefonu, czyli zaprogramowania dla każdego przemiennika częstotliwości wejściowej i wyjściowej, odpowiedniej szczeliny czasowej TS 1 i TS 2, zgodnego kodu CC (Color Code), pełniącego analogiczną funkcję, co kody DCS i tony CTCSS dla przemienników analogowych FM. Dodatkowo radiotelefony muszą mieć (w większości przypadków) zaprogramowane w kontaktach grupy rozmowne.

    Nasza firma Konektor5000.pl, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przygotowała dla wielu modeli najpopularniejszych radiotelefonów pliki wsadowe, tzw. Codeplug, z wszystkimi przemiennikami DMR z całego SP, z dwiema podstawowymi grupami rozmownymi, TG206 i TG9, dzięki czemu zaoszczędzi to wiele czasu użytkownikom na podstawowe zaprogramowanie wybranego radiotelefonu i ułatwi mniej doświadczonym użytkownikom sieci DMR dodanie kolejnych grup rozmownych dla wybranych przemienników.

    Aby rozpocząć pracę na wybranych przemiennikach, wystarczy wpisać do radiotelefonu przydzielony dla naszej stacji numer ID i możemy rozmawiać na zaprogramowanych grupach rozmownych.

    Dla większości radiotelefonów przygotowaliśmy również pełną instrukcję obsługi w języku polskim (patrz: "Zawartość przesyłki ze sklepu Konektor:" w opisie urządzenia na stronie naszego sklepu).



Polecane radia DMR

    • Radiotelefony przenośne:

    • Radiotelefony przewoźno-bazowe:

      • TYT MD-9600 - przewoźno-bazowy radiotelefon analogowo-cyfrowy, pracujący z dużą mocą nadawania - 50 W. Posiada wbudowany moduł GPS, duży, czytelny wyświetlacz z białym podświetleniem oraz wielofunkcyjny mikrofon z klawiaturą numeryczną. Pojemna pamięć pozwala na zaprogramowanie do 1000 kanałów w 250 strefach Zone, 16 kanałów na jedną strefę.

        Radiotelefon sprzedajemy zaprogramowany do pracy na wszystkich przemiennikach analogowych i cyfrowych, z polską instrukcją obsługi.

        https://konektor5000.pl/index.php?p3801,tyt-md-9600-gps-radiotelefon-50w-vhf-uhf-136-174-400-480mhz-dmr-mototrbo-analog-pelna-polska-wgrane

      • AnyTone AT-D578UV PRO - bardziej zaawansowany mobilny radiotelefon analogowo-cyfrowy o mocy wyjściowej 50 W. Posiada możliwość programowania bez użycia komputera, co ułatwia mikrofon wielofunkcyjny z klawiaturą numeryczną. Posiada wbudowany moduł Bluetooth, dzięki czemu możemy go sparować z mikrofonosłuchawką lub systemem audio w naszym samochodzie (jeśli również jest wyposażony w system Bluetooth), a dodatkowo producent dodaje bezprzewodowy przycisk PTT Bluetooth, który możemy zainstalować np. na kierownicy. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS, radiotelefon obsługuje funkcję APRS i Roaming. Miłym dodatkiem jest dołączona zewnętrzna antena GPS. Znacznie rozbudowana pamięć pozwala zaprogramować do 4000 kanałów, 10000 grup rozmownych oraz 200000 kontaktów.

        Radiotelefon sprzedajemy zaprogramowany do pracy na wszystkich przemiennikach analogowych i cyfrowych, z polską instrukcją obsługi.

        https://konektor5000.pl/index.php?p4639,anytone-at-d578uv-pro-bt-gps-radiostacja-dmr-50w-wersja-export-vhf-uhf-136-174mhz-400-480mhz

      • AnyTone AT-D578UV II PLUS - jest to bardziej zaawansowana wersja AnyTone AT-D578UV. Od wyżej wymienionego różni się większą pojemnością pamięci (300000 kontaktów), posiada możliwość odbioru ramek APRS w trybie analogowym oraz możliwość odbioru pasma lotniczego, co bardzo ucieszy miłośników lotnictwa.

        Oprócz instrukcji w języku polskim oraz zaprogramowanych przemienników analogowych i cyfrowych dodatkowo radiotelefon programujemy na wszystkie dostępne częstotliwości lotnicze w FIR Warszawa (w całej Polsce).

        Pełny opis i specyfikacja dostępne są na stronie naszego sklepu:

        https://konektor5000.pl/index.php?p5685,anytone-at-d578uv-ii-plus-bt-gps-aprs-radiostacja-dmr-50w-wersja-export-vhf-uhf-136-174mhz-400

73!

Konektor

Konektor5000 w social media

aaa