Parametry anteny CB - o co tak naprawdę chodzi?
Wielu początkujących użytkowników CB staje przed dylematem jaką antenę CB zakupić. Sprzedający i producenci zasypują nas licznymi parametrami - mało kto jednak wie, jak tak naprawdę należy te parametry interpretować.
Bardzo często słyszę od Klientów, że wybierają antenę ponieważ producent deklaruje 1000W mocy i zysk 4 dB - niestety te parametry są najmniej istotne, co wyjaśnię w dalszej części tego krótkiego artykułu.
Podpowiem na co należy zwrócić uwagę, by nie być zawiedzionym sprzętem ze "świetnymi parametrami" w cenie średniej jakości whisky. Takiej naprawdę średniej.
Skrót dla zabieganych - TL;DR:
Na co zwracamy uwagę:
- długość
- jakość wykonania (kraj pochodzenia)
Na co nie zwracamy uwagi:
- zysk
- moc
- długość fali (lambda).
Zysk anteny (zysk energetyczny)
Magiczne pytanie: Panie, ile ta antena ma zysku?
Kolejny mityczny parametr, który śmiało można pominąć przy czytaniu specyfikacji anten samochodowych. Część producentów (specjalizują się w tym Chińczycy oraz pewna firma z Hiszpanii, która produkuje najlepsze CB radia, ale takie sobie anteny) podaje wyimaginowany parametr zysku anteny w stosunku do anteny izotropowej (dBi).
Nie spotkałem się jeszcze, by producent anteny samochodowej podał jej zysk w stosunku do wzorcowej anteny dipolowej.
Nie wchodząc w szczegóły - zysk 6 decybeli dla anteny 150cm to jakiś okrutny żart - mniej więcej taki sam parametr zysku posiadają anteny bazowe 5/8 fali o długości 600cm i więcej.
Antena 150cm z deklarowanym zyskiem 6dBi nie będzie skuteczniejsza od anteny 200cm z deklarowanym zyskiem 3dBi.
Najlepsi producenci anten samochodowych (czyli np. Sirio, Lemm czy Sirtel) nigdy nie podają tego parametru w specyfikacji produktu.
Na koniec jeszcze kilka słów o kultowych "szklanych cewkach", "sprężynkach", "wzmacniaczach w antenie" i innych rarytasach.
Szklana cewka okazuje się być plastikową osłoną - czyli niczym się nie różni od czarnego plastiku. Mało tego - typowa dla takich anten jest nieszczelność obudowy i zbieranie się w niej wody.
Nie jest to wzmacniacz anteny jak niesie wieść gminna - jest to po prostu obudowa cewki. Podobnie jak wszelkie sprężyny - jest to element zainstalowany typowo dla poprawy czy też urozmaicenia wyglądu i nie ma nic wspólnego z lepszym nadawaniem czy odbiorem.
Długość anteny
Tak naprawdę najistotniejszy parametr anteny.
Zależność jest prosta - im dłuższa antena tym lepszy zasięg odbioru i nadawania. Im dłuższa antena tym lepszy stosunek sygnał użyteczny/szum.
To nieprawda, że krótka antena zbiera mniej zakłóceń. Static (szum) jest bardzo zbliżony dla anteny 200cm i dla anteny 30cm. Różnica polega na tym, że antena 30cm praktycznie nie zapewnia żadnego sygnału użytecznego na odległości większej niż kilometr, a antena 200cm pozwala na komfortową łączność na odległość 10km.
Antena długa odbiera każdy sygnał głośniej i wyraźniej niż antena krótsza. Stąd jest wyraźna różnica w pracy anteny 150cm i 100cm.
Nie należy też popadać w skrajność - różnica między antenami rzędu 5 centymetrów jest pomijalna i nie powinna decydować o końcowym wyborze anteny.
Komfortową łączność (odbiór i nadawanie) zapewniają anteny CB o długości 150cm i więcej.
Zasięg anteny
Bardzo kontrowersyjny parametr, ponieważ na zasięg wpływa wiele czynników (przeciwwaga, ukształtowanie terenu, propagacja, przeszkody terenowe, zakłócenia przemysłowe itd. itp.) i nie można jednoznacznie określić minimalnego i maksymalnego zasięgu.
W ramach ciekawostki i( tylko ciekawostki), łączność z krótkiej anteny helikalnej 45cm na odległość 65 kilometrów (dzięki dobrym warunkom - wysokość nad poziomem morza):
http://www.youtube.com/watch?v=BHMQaZtxN_k
W ofertach naszego sklepu KONEKTOR5000.PL podajemy zasięg maksymalny w normalnych warunkach (trasa, płaski teren) - przykładowo dla Sirio ML-145 142cm 17 kilometrów. Zasięg średni przy tej antenie w trasie wynosi ok. 10 kilometrów.
Generalnie można przyjąć, że antena 1,5m zapewni zasięg w bardzo dobrych warunkach na ok. 15km, antena 2m ok. 20km, a antena 100cm ok. 10km (10cm - 1km zasięgu).
Oczywiście jest to uogólnienie skierowane do początkujących w temacie, by zobrazować czego mniej więcej można się spodziewać.
Należy pamiętać, że w praktyce zasięg średni jest ważniejszy (po włączeniu filtrów przeciwzakłóceniowych, ustawieniu blokady szumów, zmniejszenia czułości odbiornika RF Gain itd.).
Ważna uwaga - jeśli praktycznie zawsze oczekujesz zasięgu rzędu 10 kilometrów to metrowa antena nie zapewni takiej łączności.
Stąd moja sugestia, by opisy cudotwórczych anten 30cm z deklarowanym zasięgiem 20 kilometrów traktować z pobłażliwością i uśmiechem.
Kraj pochodzenia
Bardzo istotna cecha anteny, która przeważnie przesądza o jakości wykonania sprzętu CB. Najbardziej cenione anteny CB produkowane są we Włoszech (Lemm, Sirio, Midland, Sirtel, Sigma) - właśnie ze względu na jakość wykonania i doświadczenie, a co za tym idzie - bezawaryjność.
Zdecydowanie odradzam anteny chińskiej produkcji - nie dość, że parametry anteny są przeważnie nierzetelnie opisane (papier przyjmie wszystko), to często poprawne zestrojenie chińskiej anteny graniczy z cudem.
Całości dopełnia skandaliczna jakość wykonania, a co za tym idzie bardzo wysoka awaryjność.
Częstotliwość pracy
Pasmo CB (40 kanałów) obejmuje częstotliwość 26.960-27.405MHz.
Przykładowo: antena, która wg deklaracji producenta skutecznie pracuje w zakresie 26-28MHz nie musi pracować lepiej od takiej, która jest dedykowana na 27MHz.
Dla początkującego ważne, by antena pracowała w częstotliwości 27MHz - czyli umożliwiała pracę na 40 kanałach (tyle ile ma 99% radii CB).
Długość fali (1/4 fali, 1/2 fali, 5/8 fali itd.)
Jest to kolejny mało istotny parametr w antenach samochodowych. W praktyce wszystkie anteny samochodowe to anteny 1/4 fali skrócone cewką dopasowującą.
Część producentów (np. President) deklaruje w niektórych antenach lambda 6/8 czy 7/8 - nie ma to jednak znaczenia i nie powinno to decydować o wyborze anteny.
Parametr ten ma znaczenie przy antenach bazowych (stacjonarnych), gdyż wpływa realnie na zasięg odbioru i nadawania.
Przykładowo antena 3/4 fali bardzo dobrze sprawuje się w dalekich łącznościach międzynarodowych DX (korzystając z fali odbitej), a antena 1/2 czy 5/8 będzie lepiej sprawować się w łącznościach lokalnych (fala przyziemna).
Moc
Antena jest elementem pasywnym – parametr mocy nie ma nic wspólnego ze sprawnością i czułością anteny.
Parametr mocy określa z jaką mocą możemy nadawać, by nie uszkodzić anteny. Nic więcej.
Antena o większej wartości parametru mocy nie będzie nadawać dalej czy lepiej.
Standardowo radia posiadają moc 4W. Jak na dłoni widać, że antena z deklarowaną mocą 1000W nie jest w niczym lepsza od anteny z deklarowaną mocą 100W. Zapewne ta antena 1kW jest ma grubsze uzwojenie cewki, ale dla standardowych 4W mocy nadawczej nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.
W ramach ciekawostki dodam, że chińska antena Sunker Elite 116 z deklarowaną mocą 400W dosłownie usmażyła się już przy 100 watach - kolejny dowód na to, że chińskie produkty mają niewiele wspólnego ze specyfikacją.
Reasumując - przy wyborze anteny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- długość anteny
- kraj pochodzenia (jakość wykonania).
Moc, zysk energetyczny czy długość fali to naprawdę mało istotne parametry - na dodatek podatne na przekłamania w specyfikacji.
autor:
Przemysław Maćczak
2010 + aktualizacja 2021
Sprawdź naszą ofertę anten CB - największy wybór w Polsce, a może i na świecie...