Antena ze zdjęcia - często o to pytacie! :)

Sirio Turbo 5000 TRIMAG

 

Jak użytkować antenę CB na magnesie?

 

1. Każdą antenę CB należy dostroić do jej miejsca montażu. Nieprawdą jest, że anten na podstawie magnetycznej się nie dostraja. Nieprawdą jest również, że antenę dostrajamy do radiotelefonu. Dostrojona antena to pewność, że nie uszkodzimy radia oraz, że antena odbiera i nadaje najlepiej jak to możliwe.

2. Prawidłowy montaż anteny na podstawie magnetycznej. Najlepsze osiągi uzyskasz montując antenę na dachu (najlepiej na symetrycznym środku). Jeśli antena zamontowana będzie na masce lub tylnej klapie (sedan, liftback) musisz liczyć się z gorszym nadawaniem i odbiorem.

3. Pamiętaj, aby przewód nie był maksymalnie napięty (powinien mieć kilka cm swobody). Kiedy domykamy drzwi lub klapę bagażnika przewód jest lekko dociągany - jeśli będzie mocno napięty możesz wyrwać przewód z podstawy magnetycznej. Wyrwany przewód to uszkodzona antena. Z kolei niesprawna antena grozi uszkodzeniem radiotelefonu.

4. Folia aluminiowa. Niektóre anteny (np. Sirio, President) wyposażone są w folię aluminiową. Folia poprawia sprzężenie pojemnościowe, w dużym skrócie: poprawia pracę anteny i ułatwia jej dostrojenie. Folię należy podkleić pod podstawę magnetyczną. W niektórych antenach folia jest już podklejona fabrycznie. W antenach, które producent nie wyposażył w folię - nie musi być stosowana (tak jest np. w antenach Midland).

5. Ochrona lakieru - podkładka gumowa. Używaj gumki dopasowanej do Twojej podstawy magnetycznej. Pamiętaj, by antenę zawsze montować na czystym lakierze. Jeśli zamontujesz antenę na zakurzonej/ubrudzonej powierzchni możesz zarysować lakier mimo stosowania gumy ochronnej. Pamiętaj, że nie do wszystkich anten można dokupić dedykowaną podkładkę gumową - uwaga ta dotyczy chińskich anten sprzedawanych na Allegro i w supermarketach.

Jeśli podkładka jest przetarta nie spełnia swojej funkcji ochronnej - wymień ją na nową. 

6. Ochrona lakieru - podkładka bezbarwna. Podkładkę należy nakleić na czystą i odtłuszczoną powierzchnię (np. po umyciu samochodu). Nie należy jej naklejać na zakurzone/ubrudzone powierzchnie - nie spełni wówczas swojej funkcji. Podkładka bezbarwna jest samoprzylepna - po jakimś czasie klej wulkanizuje się i pojawi się problem z jej odklejeniem. Pamiętaj, by podkładakę bezbarwną zmieniać na nową mniej więcej co 3 miesiące. Podkładka powinna mieć średnicę większą niż podstawa magnetyczna. Dobrze jest podkleić folię w miejscu, w którym antena została zestrojona.

7. Ochrona lakieru - folie magnetyczne. ZALECAMY NIE STOSOWAĆ TEGO ROZWIĄZANIA, JEŚLI NIE MA TAKIEJ POTRZEBY. Z trzech powodów:

a) pogarsza pracę anteny

b) pod folią zbiera się woda

c) rysuje lakier.

Odradzamy to rozwiązanie - tylko jako ostateczność.

8. Kiedy nie korzystasz z anteny CB na podstawie magnetycznej zdemontuj ją. Przykładowo: rano wyjeżdżasz w trasę, użytkujesz antenę cały dzień, po pracy demontujesz i chowasz do bagażnika/zabierasz ze sobą. 

Jeśli nie będziesz demontował w ogóle podstawy magnetycznej możesz narazić się na odparzenia lakieru.

Pod podstawą utworzy się osad przypominający rdzę. Użytkując antenę w opisany przez nas sposób nie będziesz miał z tym problemów.

9. Konserwacja. Raz w miesiącu przeczyść antenę - np. płynem do szyb. Obudowę cewki oraz podstawy również warto przeczyścić. Zalety? Kilkuletnia antena wygląda jak nowa.

 

Sprawdź naszą ofertę podkładek gumowych oraz przezroczystych.

 

 

autor:

Przemysław Maćczak

2012 + aktualizacja 2021

Konektor5000 w social media

aaa